Virtuální adresa aneb proč nepodnikat z domova
Začínající podnikatelé, freelanceři a digitální nomádi, máte už svou virtuální adresu? Že ne? Pak zpozorněte, protože tento článek je určen právě vám, podnikavcům bez “střechy nad hlavou”, tedy firemního sídla, které by mohlo přilákat zajímavé klienty. Možná bydlíte v zapadlé vísce, nebo provozujete start-up z domu vašich rodičů, případně vám majitel pronajímaného bytu nedovolí zapsat si firmu na vaše bydliště. Ať už máte pro zřízení nefyzické kanceláře jakýkoli důvod, poradíme vám s tímto procesem.
Virtuální adresa v mnohem předčí sídlo ve vlastním bytě
Občanský zákoník hned v prvním odstavci § 136 (Sídlo) stanoví, že při ustavení právnické osoby musí být určeno její sídlo, které se může nacházet i v bytě. Má to ale háček, neboť potřebujete souhlas vlastníka bytu, což může být družstvo, majitel, nebo třeba vaši rodiče. Jakmile žádost zamítnou, je zle.
Ale i když byt patří vám a nic nestojí v cestě tomu, abyste na domácí adrese začali podnikat, oplatí se zvážit, je-li to opravdu vhodné.
V obchodním rejstříku si pak totiž každý bude moci dohledat, kde žijete, a anonymitě můžete dát jednou provždy sbohem. Nezřídka se stává, že rodiny čelí nevyžádaným návštěvám, a to nejen ze strany klientů, ale také úředníků a inspektorů. A kdybyste se nedej bože propadli na finanční dno, exekutor by nemusel rozlišovat mezi vaším osobním a firemním majetkem.
Jakmile jednou uvedete vaše bydliště jako sídlo firmy, dohledatelné bude už navždy!
I když je později změníte. Virtuální adresa se pak rozhodně jeví jako bezpečnější možnost, a navíc bude působit reprezentativněji.
Prestižní adresa jako lákadlo na klienty? Ano, ale jen když si dobře vyberete
Trh s virtuálními sídly roste úměrně poptávce, a ta je v posledních letech obrovská. To samozřejmě znamená velké možnosti výběru, ale také určitá rizika.
Nedívejte se jen na adresu, ale také na nabízené služby.
Někteří poskytovatelé vám nabídnou skutečně jen a pouze adresu sídla, kterou si budete moci nechat zapsat do živnostenského či obchodního rejstříku. Nízké náklady na pořízení takového sídla jsou v tomto případě vykoupeny nulovou péčí o klienta – v domě bude v lepším případě jeden zaměstnanec, který občas probere poštu, v horším pouze digitální tabule se jmény registrovaných firem. Na tyto low-cost firmy je třeba dávat si pozor i proto, že nezřídka nemají pořádně ošetřeny všechny zákonné požadavky.
Seriózní poskytovatelé mohou zaručit:
Ø fungující recepci s personálem,
Ø pronájem fyzických prostor, budete-li je potřebovat pro schůzku s klienty,
Ø zákonné povinnosti (správné označení sídla, přebírání pošty, zajištění kontaktu s veřejností a státními orgány),
Ø dodatečné služby jako skenování pošty, vybírání datové schránky a vyřizování telefonních hovorů.
Ale pozor na služby zbytečné či zpoplatněné!
Někteří provozovatelé lákají na nízkou cenu a poskytnou pouze nenápadně informaci o příplatkových službách. Vy jim skočíte na lep a posléze zjistíte, že vám budou naskakovat částky za přijetí pošty, SMS, telefonních vzkazů, měsíční paušál za přeposílání zásilek…
Zvláštní kategorií jsou pak služby zcela nepotřebné. Kolikrát asi využijete toho, že se v domě nachází luxusní recepce s pozlaceným přijímacím pultem?
Tisíce firem na jedné adrese důvěru nebudí
Pronájem firemního sídla přímo na Praze 1, hezky vedle Staroměstského náměstí – zní vám to skvěle? A myslíte si, že stejný pocit budou mít také zahraniční klienti? Na první pohled to tak jednoznačně vypadá, jenže tento dojem se náhle změní, jakmile zjistíte, že se o sídlo dělíte s bezmála čtyřmi tisícovkami dalších firem. To přirozeně působí podezřele i na finanční úřad, takže kromě nedůvěry klientů byste mohli být podrobeni i ostřejším kontrolám.
Adresou s největším počtem registrovaných firem v naší republice je pražská Rybná 24 a podobně je na tom ulice Kaprova 14, v Brně jim pak šlape na paty Lidická 19. Proto si raději pořádně prověřte v rejstříku firem, s kým vším byste sdíleli adresu, již jste si zvolili.
Každá právnická osoba musí mít své sídlo, a jak už nyní víte, to může být i virtuální. Namísto abyste čelili rizikům registrace firmy na vašem bydlišti, zajímejte se o tuto alternativu. Možností je koneckonců dost – jen je třeba umět vybírat!
Podle čeho se při výběru sídla firmy rozhodujete vy? Nebo snad přes všechna rizika raději zkoušíte podnikání na adrese bydliště? Budeme rádi, když se s námi v komentářích podělíte o vaše zkušenosti.