Proti únavě i pro dobré zažívání – Rozmarýn
Rozmarýn. Naprosto úžasná bylinka! Její vlastnosti oceníte nejen v kuchyni, ale i v bylinném čaji nebo koupeli. Rozmarýn lékařský je stálezelená vytrvalá bylina, původně rozšířená va Středomoří. V našich podmínkách se pěstuje pouze v květináčích nebo přenosných nádobách. Pokud chceme rostlinu požít čerstvou (což je samozřejmě lepší), sbíráme lístky i vrcholové výhonky krátce po rozpuku. Jsou svěže zelené a měkké. Jinak používáme sušenou bylinku zakoupenou v bylinářství.
Rozmarýn v kuchyni
Vůně a chuť rozmarýnu je silná, peprná, s nádechem kafru a muškátového oříšku. Tato rostlinka se skvěle hodí k tučným masům i k drůbežímu. Její chuť je výrazná a nevyprchá ani po delším vaření či dušení. Hodí se proto i pro déle připravované pokrmy. Množství bylinky používejte opatrně, aby nepřebila vše ostatní. Rozmarýn je základem pro bylinkovou směs – Provensálské koření, ale můžeme ho kombinovat také s pažitkou, bobkovým listem nebo oreganem.
Zajímavá kombinace chutí je rozmarýn s meruňkami, smetanovým sýrem nebo v ovocných nápojích.
Rozmarýn v bylinářství
Vlastnosti a obsažené látky v rozmarýnu dělají z této byliny již po staletí důležitou součást lidového léčitelství. Již ve starověku se rozmarýn používal do kadidel, na výzdobu a byl symbolem nejen lásky a manželství, ale i smrti a stálosti (nepomíjivosti).
Jako jedna z mála bylin zvyšuje rozmarýn krevní tlak, působí blahodárně na cévní systém, ale hlavně uklidňuje a odstraňuje nervové vyčerpání. Také odstraňuje pocit studených končetin a tonizuje nervovou soustavu.
Na čaj pořebujeme 1 lžičku rozmarýnu, kterou přelijeme 250ml vroucí vody. Necháme 10 – 15 min louhovat pod pokličkou a po té scedíme. Chuť čaje je velmi příjemná, osvěžující a mírně kořenitá. Čaj působí močopudně, uvolňuje křeče zažívacího ústrojí (vhodný také při přejedení nebo při konzumaci tučných jídel).
Také si můžeme připravit rozmarýnové víno. Nadrobno nasekaný čerstvý (!) rozmarýn nasypeme do jedné čtvrtiny karafy a zbytek doplníme červeným vínem. Necháme tři až čtyři týdny stát, občas protřepeme. Víno přecedíme a pijeme po jedné skleničce ráno a večer nalačno. Množství rozhodně nepřekračujeme.
Rozmarýnová koupel prokrvuje pokožku, odstraňuje napětí a stres (tato koupel by se neměla používat před spaním). Silným odvarem můžeme čistit pokožku, působí i na ekzémy nebo pohmožděniny. Lze také připravovat lihový roztok, který pomáhá při svalových bolestech a zlepšuje prokrvení.
Důležité je však upozornění, že nesmí dojít k jakémukoliv překročení užívaných dávek rozmarýnu! Velké a časté dávky vnitřního užití jsou nebezpečné a vůbec ho nesmějí užívat ženy v těhotenství a při kojení.