Bezplenková metoda není pro každého. Stojí však za to ji vyzkoušet!
Bezplenková metoda neboli „bezplenkovka“ představuje alternativu k obvyklému přístupu k dětské hygieně. Označení „alternativa“ je však ve skutečnosti poněkud nesprávné, protože se jedná o zcela přirozenou metodu, která vznikla již před mnoha tisíci lety. S tím, jak člověk zpohodlněl, se pozvolna vytratila. V posledních letech ale zažívá návrat na výsluní a preferuje ji stále více rodičů.
Objevte signály a naučte se na ně reagovat
Princip bezplenkové komunikační metody je velmi prostý. Spočívá v nalezení specifických signálů, kterým dává miminko najevo, že se chystá vykonat potřebu. Všímavý rodič v podstatě ihned zaznamená změnu chování – mezi nejčastější indicie patří zklidnění a zadívání se na jedno místo, ale také intenzivní kopání nožičkami či tvrdnutí bříška.
Že je čas vykonat potřebu, dávají najevo i ty nejmenší děti. Pokud rodič na signál zareaguje a podrží miminko nad nočníkem nebo záchodem, významně tím sníží spotřebu plen, a tím ulehčí domácímu rozpočtu. To však není zdaleka jediný benefit bezplenkovky, hlavním přínosem je prevence opruzenin, ekzémů a dalších kožních problémů, které se objevují při kontaktu moči a stolice s jemnou dětskou pokožkou. Pro mnohé maminky je pak motivací intimní napojení na dítě a pochopení jeho potřeb.
Nic pro nervózní rodiče
Rozhodnete-li se bezplenkovkou komunikační metodu vyzkoušet, mějte na paměti, že si žádá pořádnou porci trpělivosti. Občasné nehody jsou naprosto normální a je nutné s nimi počítat. A rozhodně neprodávejte přebalovací pult, čas od času ho určitě využijete. V začátcích, než se vám podaří vysledovat projevy miminka, ale také během noci, když miminko uložíte do dětské postýlky, se vám budou plenky hodit.
Pravdou je, že začátky bývají složité a klíčovou roli v nich hraje přirozená mateřská intuice. Maminka se musí naučit rozpoznat dobu, kdy se drobeček pravděpodobně potřebuje vyprázdnit. Zpravidla je to bezprostředně po probuzení, před nebo po kojení atd. Přejeme hodně štěstí a pevné nervy!