Nejlepší věk na výuku cizího jazyka? Čím dříve, tím lépe!
Kdy a jak začít s výukou cizího jazyka u dětí? Zatímco rodiče tápou, jazykovědci mají jasno. Už v raném věku je dětský mozek schopen osvojování dalšího cizího jazyka. Nejedná se přitom o výuku v pravém slova smyslu, dítě si cizí jazyk osvojuje stejně jako mateřštinu. O to je učení pro malé děti jednodušší a mohou posléze na základech získaných v raném věku dále stavět. Co je pro dětský věk při učení cizích jazyků klíčové a jaké jsou jeho výhody?
Hravě a bez lavic
Seznamování nejmenších dětí s angličtinou přináší řadu výhod. V první řadě je nutné zdůraznit, že se nejedná o výuku cizího jazyka jako takovou. Kurzy angličtiny pro nejmenší probíhají přirozenou formou pomocí her, zpívání a vyprávění krátkých příběhů. Děti nesedí v lavicích, ale jsou usazené na koberci nebo v pohybu, aktivity se musí vzhledem k věku po několika minutách střídat.
Přirozeností k výborné výslovnosti
V kurzech používajících metodu Wattsenglish probíhají výukové lekce výlučně anglicky, lektoři tak navozují bilingvní prostředí. Už v batolecím věku dokáží totiž děti zachycovat přirozené akcenty a tóny, což jim napomáhá k získání výslovnosti rodilého mluvčího. Kromě toho se v kurzech propojují obrazové a zvukové vjemy pomocí postav Steva a vrány Maggie, které doprovází děti učebnicí, obrázkovými kartami, a jsou ústředními postavami v edukativních videích.
Za pomoci on-line výuky
Právě audiovizuální materiál spolu s učebnicí WOW! pomáhají při opakování angličtiny v domácím prostředí, protože důležité je pro děti pravidelné opakování. Menší děti mohou opakovat při sledování videí se Stevem a Maggie na Youtube kanálu. Starší děti se naopak mohou zapojit přímo do on-line výuky angličtiny pro děti, která je řešením nejen v době pandemie koronaviru, kdy je nutné doplnit chybějící látku nebo zůstat v kontaktu s lektorem a pokračovat tak ve výuce i při zavřených jazykových školách.