Nemůžete otěhotnět? Nedávejte to za vinu sobě ani partnerovi
Zpočátku je snažení o miminko příjemné, ale když pokusy o početí přichází vniveč až příliš dlouho, začne na ženu působit stres. Podle odborníků je míra stresu srovnatelná s psychickým vypětím pacientů s rakovinou, chronickými bolestmi či virem HIV. Proto je důležité, aby se partneři vzájemně neobviňovali. Potýkáte-li se s problémy s otěhotněním právě nyní, nepropadejte panice. Zůstat v klidu a řešit vše chladnou hlavou je to nejlepší, co můžete v dané situaci udělat.
Vypjaté emoce
Když se ženě nedaří otěhotnět delší dobu, zavalí ji ohromné množství emocí. A nejen ji, do podobného stavu se většinou dostane i partner. Psychologové označují takto vypjatou situaci jako emoční bouři. Přijmete-li skutečnost, že emoce jsou normální a budete-li je s partnerem prožívat společně, minimalizujete riziko odcizení. Zároveň zvažte další možnost – umělé oplodnění. Nebudete první ani poslední, zájem o dárcovství vajíček a darování spermatu rok od roku stoupá.
Sex musí být zábava, nikoliv povinnost
Vůbec nejhorší je, když se z milování stane rutina. Naopak byste měli sex vnímat jako zábavu a možnost, jak vyjádřit svou lásku. V praxi se bohužel spousta párů, kterým se nedaří počít dítě, dostane do začarovaného kruhu. Oba partnery provází strach, úzkost a další negativní emoce znemožňující příjemný pohlavní styk. Ženě hrozí, že propadne pocitu viny a začne se obávat ztráty partnera.
Na druhou stranu není dobré, když partneři pocity dusí. Měli by si být oporou i v takto nepříjemném období.
Pomůže vám relaxace a společně strávené chvilky
Každý se vypořádává se stresem jinak, ale obecně jsou velmi efektivní relaxační techniky jako aromaterapie a masáže. Dopřejte si se svým partnerem pár wellness víkendů, přestaňte se usilovně snažit, užívejte si přítomnosti a možná se vám zanedlouho na testu objeví i druhá čárka. V opačném případě zvažte umělé oplodnění.