Problematika velikostí dámského oblečení
Předevčírem jsem vyrazila s kamarádkou do kina a také omrknout levné dámské oblečení na léto. Proto jsme samozřejmě musely vyrazit o něco dříve, aby si Káťa stihla projít všechny obchody s nápisem SALE. Já osobně si dámské oblečení hlavně šiji, ale když už v obchodě jsem, tak utrácím jako maniak. Možná řešíte stejně jako já problém s konfekční velikostí. Nejčastěji jsem zuřila u výběru šatů, ať už na maturitní ples nebo letní dovolenou. Mimochodem, zrovna mě oslovily šaty na letošní léto s průstřihem viz článek.
Velikostní tabulky dámského oblečení se v jednotlivých zemích obvykle liší
Každá módní značka si v dané zemi určí průměrné parametry ženy (výšku, váhu, tělesné rozměry). Upozorňuji „mladé“ ženy, například jako jsem já. Nicméně mě trochu děsí představa, pokud přiberu (a kde), co si na sebe vzít, aby mi oděv opravdu padl.
Mladí lidé jsou free a spíš se řídí heslem „čím větší, tím lepší“. Myslím, že to platí u kluků a holek stejně, protože tím ještě více zvýrazní štíhlost, která je tak in. Zralejší lidé už mají svůj osobitý styl a vybírají si oblečení na míru, ale zase mají sklon se oblékat stereotypně.
V našich končinách se nejlépe shání velikosti 36-38-40-42, ostatní menší či větší rozměry dámského oblečení se shání hůře. Ostatně nedávno jsem četla článek, jak mají baculatější ženy těžké sehnat pěkné oblečení v XXL velikosti. Když to porovnáme s Amerikou, kde konfekční velikost začíná u naší 38 je pro ně Small, 40 Medium, 42 Large.
Asi to znáte, ale byla jsem překvapená, když mi kamarádka, která má v ČR velikost 36 sdělila, že si nemohla koupit pomalu žádné oblečení ve své velikosti, protože je to pro ně příliš malý rozměr. Zkrátka USA má průměrnou ženu víc při těle, než je tomu u nás. Ovšem plnoštíhlejší ženy, by tam s výběrem dámského oblečení byly velmi spokojené.
Problémy nepřicházejí jen při výběru oblečení, ale také spodního prádla. Ženy často nosí menší velikost podprsenky, a proto je její nošení hodně nepohodlné. Podívejte se na stránky Miorio a vyberte si z široké nabídky dokonale padnoucí soupravu.
Jednoduchá pravidla vám pomohou zvolit dobře padnoucí oblečení
Pokud chcete mít zaručeno, že si budete oblékat padnoucí oblečení, není jednodušší cesty, než si je nechat ušít. Každá švadlena vám vezme míry a zhotoví šaty podle vaší postavy (včetně tělesných asymetrií, předsunutých ramen, delších noh apod). Možná to pro vás bude příjemná změna, když vám zároveň také poradí, jak a co si obléct. A věřte mi, že po této návštěvě se budete více zajímat o oblečení přímo pro vás. Budete již znát své odchylky od konvenčních velikostí, a při výběru oblečení si na ně dáte pozor.
V PRVNÍ ŘADĚ JE NUTNÉ ZNÁT TYTO MÍRY:
- výšku postavy,
- obvod hrudníku,
- obvod pasu,
- boční délku,
- obvod boků.
Já mám osobně problém s délkou kalhot a sukní. Měřím 160 cm, což má do českého průměru daleko. Konfekce šije pro ženy o výšce 164 cm. Většinu sukní a kalhot si musím zkracovat. Naopak moje kamarádka Káťa je zase vysoká čára a s výškou 175 cm, má klasickou sukni spíš jako minisukni a kalhoty vytažené nad kotníky. Naše nakupování je spíše než odreagování zkouška nervů, která naštěstí skončí kafíčkem nebo v našem případě v kině s popcornem.