Pyramidy v Gíze
Pyramidy v Gíze jsou jednou s nejimpozantnějších staveb, které kdy člověk vybudoval a jsou posledním ze sedmi divů starověkého světa. Tyto stavby byly po dobu více jak 4 tisíc let nejvyššími stavbami světa. Pravděpodobně jsou nejstarší turistickou atrakcí na světě.
Pyramidy v minulosti sloužily jako hrobky, které měly ochránit mumifikovaná těla a zároveň zajistit faraónovu nesmrtelnost.
Gíza se rozkládá na západním břehu Nilu a je součástí hlavního města Egypta – Káhiry. Tato oblast soužila jako královské pohřebiště, kde byli pochováváni nejenom faraónové, ale také jejich manželky, vysocí úředníci a bohatá šlechta.
Gíza je proslulá svými třemi velkými pyramidami. Tyto pyramidy pocházejí z dob 4.dynastie egyptských faraónů, tj. z doby zhruba před 4500 lety. Jejich neskutečně přesné provedení, orientace vůči postavení hvězd a jejich mohutnost do dnešních dnů vyvolávají nejrůznější teorie o jejich vzniku. Ve skutečnosti tyto hrobky sloužily jako hrobky panovníků Chufua, jeho syna Chefrena a vnuka Menkaura.
V sousedství velkých pyramid jsou umístěny ještě malé pyramidy královen. Další významnou dominantou tohoto areálu je mohutná socha Sfingy, která byla vytesána z jednoho kusu kamene.
Chufuova neboli Cheopsova pyramida
Tzv.Velká pyramida byla vybudováno kolem roku 2560 př.n.l. Nechal jí postavit faraón Chufu. Velká pyramida je stavbou mimořádných rozměrů. Původní výška pyramidy byla 146,5metrů (dnešní výška je 137m). Základnu pyramidy tvořil čtverec o délce 230m. Pyramida je orientovaná dle světových stran. Uvnitř pyramidy byla vybudována složitá síť chodeb a komor. Původně byla pyramida obložena bílým vápencem, ale bohužel jí potkal stejný osud jako většinu ostatních velkých staveb, stala se zdrojem stavebního materiálu.
V blízkosti pyramidy byla nalezena jáma vyhloubena ve skále obsahující části rozebíratelné lodi. Loď která měří více něž 40m byla sestavena a zpřístupněna návštěvníkům v samostatném muzeu hned vedle místa nálezů.
Chefrénova neboli Rachefova pyramida
Tato pyramida je vzdálena asi 160m od Cheopsovy pyramidy. Chefrénova pyramida se opticky jeví jako vyšší než pyramida Chufuova, avšak je to jen díky tomu, že stojí na výše položeném místě. Má výšku 136m a na špičce je ještě vidět zbytky původního povrchu.
Původní výška byla 143,5m, tedy o 3m nižší než Chufuova. Spodní část pyramidy byla obložena červenou žulou, horní část pak tvořilo obložení z vápence. Část tohoto obložení se zachovala dodnes. Do pyramidy vedou dva vstupy. Jeden se nachází přímo ve stěně pyramidy a druhý začíná 30m před pyramidou.
Menkaureova pyramida
Sfinga
I když o jejím vzniku panuje dodnes mnoho teorií, předpokládá se, že byla vytvořena ve 3.tisíciletí př.n.l. a to panovníkem Rachefem spolu s jeho pyramidou a má znázorňovat právě tohoto panovníka. Sfinga nemohla být vždy obdivována tak jako dnes, neboť mnoho času ve své historii strávila zasypána v písku.
Návštěva pyramid
Pokud se nechystáte z domova do Káhiry na vlastní pěst, bude nejvhodnější volbou zakoupení fakultativního zájezdu v rámci dovolené u Rudého moře. I když v případě jednodenních výletů se jedná o časově velmi náročný zájezd. Výjezd bývá v brzkých ranních hodinách a cesta trvá 7-8hodin (v případě Hurghady a Sharm El Sheikhu). Zájezd bývá spojen s návštěvou Egyptského muzea v Káhiře, výrobny papyrusu nebo orientální arabské parfumerie. Návštěva samotných pyramid netrvá déle než hodinu, pokračuje prohlídkou Sfingy a návštěvou vyhlídky, kde máte možnost si vyfotit všechny pyramidy pohromadě.
Pro milovníky památek bude určitě vhodnější několikadenní poznávací zájezd, kdy budete mít rozhodně více času si prohlédnout majestátní egyptské památky. Vhodnou variantou je plavba lodi po Nilu.