Útoků na školy přibývá. Jak se mohou bránit?
Kvůli výuce na dálku přibývá útoků během online výuky. Dá se jim nějak bránit? O tom si povíme v tomto článku.
Videokonference jsou čím dál častějším cílem útoků. A to nejen ze strany lidí, kteří si chtějí udělat srandu, ale i vážnějších útoků. Zabezpečení videokonference je přitom poměrně složité.
Nezvaní hosté
Letošní rok změnil školství k nepoznání. V podstatě ze dne na den se přešlo z prezenční výuky na distanční vzdělávání. Jediným způsobem, jak v této době efektivně vyučovat, je pouze videokonference. Svoji šanci tak vycítili útočníci a další narušitelé, které v hojném množství útočí během hodin. A nejedná se o ojedinělé útoky, ale čím dál častější akce téměř na denním pořádku.
Ministerstvo už v závislosti na tento nový „trend“ apelovalo na školy, aby zajistily dodatečnou bezpečnost pro videokonference. Zároveň doporučilo, aby vedení žákům jasně vysvětlilo, že nemají nikomu poskytovat přihlašovací údaje. Právě sdílení přihlašovacích údajů s nezvaným hostem je hlavní příčinou, proč útočníci na online vyučování útočí.
Zajištění bezpečnosti
Zajistit bezpečnou výuku ale není vůbec jednoduché. Proto se Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodl vypracovat sérii doporučení, které by měly pomoct s lepším chodem videokonferencí. Materiály jsou zdarma dostupné uživatelům i IT správcům daných škol. Podle slov vedoucího oddělení komunikace NÚKIB se jedná o materiály, které pomohou nastavit bezpečné prostředí úplně každému.
Příručky přitom nejsou určené pouze pro školy a učitele. NÚKIB totiž vypracoval i materiály pro zaměstnance, zaměstnavatele a obecný bezpečnostní standard pro videokonference. Všechny příručky jsou dostupné online a zdarma, takže si je může stáhnout kdokoliv a nabytých znalostí ihned využít v praxi.