5 hlavních důvodů, proč investovat do zlata
Díky svým vlastnostem je zlato jedním z nejžádanějších kovů na světě a současně i oblíbeným dárkem v podobě šperků. Proč byste měli zařadit tento drahý kov do investičního portfolia? V první řadě se jedná o efektivní nástroj pro boj s plíživou inflací.
Zlato bylo objeveno před několika tisíci lety, přičemž od samotného počátku se jedná o velice vyhledávanou komoditu a uchovatele hodnoty. Přestože světové měny již nejsou kryty zlatem, zůstává tento drahý kov vysoce oceňován, a to zejména v době hospodářského poklesu, kdy se spousta jiných aktiv znehodnocuje. Ve srovnání s papírovou měnou, mincemi a jinými aktivy si zlato udržuje svou hodnotu po dlouhá léta. Investoři považují zlato za způsob, jak předat své bohatství z jedné generace na druhou.
Centrální banky doplňují své zásoby zlata
Světové centrální banky jsou od roku 2010 čistými kupci zlata, protože se snaží diverzifikovat své rezervy. Vzhledem k tomu, že i centrální banky nakupují zlato za účelem uchování hodnoty, tak by i investoři měli mít ve svém portfoliu nějaké zlato.
Osvědčené zajištění proti inflaci
Zlato je historicky vynikajícím zajištěním proti inflaci, protože jeho cena má tendenci růst při růstu životních nákladů. V posledních padesáti letech investoři zaznamenali při vysoké inflaci i prudký růst hodnoty zlata a pokles akciového trhu.
Zlato je nejlepší na diverzifikaci portfolia
Historicky zlato snižovalo ztráty během hospodářské krize či nestability na trzích. Současně je to běžné aktivum, které je stejně likvidní jako ostatní cenné papíry, navíc jeho korelace s hlavními aktivy byla nízká jak v období expanze, tak i v období recese. Klíčem k diverzifikaci je nalezení investic, jež nejsou vzájemně úzce korelovány. Zlato mělo v minulosti negativní korelaci s akciemi a dalšími finančními nástroji.
Zlato je bezpečný přístav v dobách politické nestability
Stejně jako se investoři hrnou ke zlatu v době finanční nestability, mnozí tak činí i v dobách rostoucího napětí ve světě a geopolitických otřesů. Právě z daného důvodu se zlatu někdy říká krizová komodita a jeho cena se často nejvíce zhodnocuje, když je důvěra ve vládu nízká. Stříbro takovou pověst nemá.
Poptávka po drahém kovu roste
V mnoha zemích je zlato spjato s kulturou. Indie je jedním z největších spotřebitelů zlata na světě. Vlastnictví zlatých šperků je ve skutečnosti v Indii tak rozšířené, že v roce 2016 vlastnily indické domácnosti více zlata než šest největších centrálních bank dohromady. Po zlatu je však neustále vysoká poptávka, a to i v našich končinách.
Prodejci investičního zlata si všimli, že v letošním roce byl rekordní zájem nových klientů. Své by o tom mohl říct český e-shop se zlatem, kterým je www.zlate-mince.cz, který je v provozu od roku 2003. „Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořící programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky váhy 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého,“ říká Pavel Trtík, zakladatel tohoto e-shopu.
Na trhu se stříbrem je trend trochu opačný. Poptávka po investičním stříbru klesla, protože na rozdíl od investičního zlata není stříbro osvobozeno od DPH. Pokud tedy hledáte zlaté slitky, sáhněte po značce Argor Heraeus, neboť je cenově přijatelnější oproti německým slitkům.
V nabídce daného e-shopu jsou kromě jiného i zlaté dukáty se sběratelskou hodnotou, jichž je jen omezené množství, a proto jejich cena roste. Tradiční velikost a ryzost dukátů stanovil někdejší český panovník a římský císař Karel IV. Tak neváhejte a vložte své úspory také do zlata.