Co je domácí čistírna odpadních vod a jak funguje?
Zákony hovoří jasně – odpadní vody nemůžeme jen tak vypouštět do přírody. A pokud stavba nedisponuje napojením na městskou kanalizaci, musí se majitel rozhodnout pro žumpu, septik či ČOV. A je to právě domácí čistírna odpadních vod, která se pro většinu domácností jeví jako ideální volba. Co byste o ní měli vědět?
Jak ČOV vypadá?
Domácí čistírna odpadních vod je zařízení válcovité konstrukce. Její výška činí cca 2 metry a průměr 1,5 metru. Tyto rozměry jsou typické pro ČOV určené pro domácnosti, které trvale obývá 2 až 6 osob. Standardní hmotnost čistírny dané velikosti se pohybuje kolem 150 kg.
Vodní zákon č. 254/2001 Sb. na čistírnu odpadních vod pohlíží jako na vodní dílo, protože zajišťuje likvidaci přečištěných vod. Pro instalaci je proto nezbytné získat povolení od vodoprávního úřadu (úředník jej vystaví na základě odborně zpracovaného projektu).
Oproti jímce a tříkomorovému septiku nabízí ČOV specifické výhody. Je téměř bezúdržbová (nemusí se každý měsíc vyvážet jako žumpa) a nevyžaduje vyhloubení zvláštní jámy (jako je tomu u septiku).
Jak čistička funguje?
Domácí ČOV vod funguje na principu kombinace mechanického a aerobního čištění. Z odpadu přiváděného do čistírny se nejdříve oddělí pevné částice. Poté se předčištěná voda čistí anaerobně – práci odvádí bakterie a kyslík. Jedná se o léty prověřený proces, který je hlediska efektivity bezkonkurenční.
Na co si dát pozor při výběru?
S ohledem na poměrně velké množství dostupných variant je nutné při výběru ČOV zohlednit kapacitu (počet osob v domácnosti), plánovaný způsob likvidace (do povrchových vod × kanalizace) a poměr ceny/kvality.
Mějte na paměti, že se chystáte investovat do zařízení, která vám bude dělat společnost minimálně 20 let, a úspora tzv. za každou cenu proto rozhodně nemá smysl. Pokud si s výběrem nevíte rady, obraťte se na odborníky (např. z projekční kanceláře ZAKRA) a nechte si doporučit vhodné zařízení.