Posilte svou obranyschopnost aneb jak se starat o imunitu
„Musíte mít dobrý imunitní systém!“ slýcháváme často ze všech médií a reklam. Váš oslabený imunitní systém totiž může za vaše nemoci a neduhy, a tak je na trhu mnoho přípravků z bylin, výtažků z hub, tablet obohacených o vitamíny či aminokyseliny a nejrůznější adaptogeny. Aniž bychom nad tím hlouběji přemýšleli, snažíme se především v sychravém a nestálém počasí všemi možnými výše uvedenými prostředky naši imunitu podpořit. Jak ale naše obranyschopnost funguje a proč jsou některé přípravky stejně nakonec poraženy zákeřnou virózou?
„Jen ho nechte, ať si vytvoří silnou imunitu…“
Stalo se dnes již trendem, že čistotu a sterilitu při péči o malé děti nahradila teorie, že s čím větším počtem bakterií se dítě setká, tím bude jeho obranyschopnost silnější. Pravda je asi taková, že všeho moc škodí. Přemrštěná čistota může stejně dobře jako špína za budoucí nemoci. Každý z nás má tzv. přirozenou a adaptivní imunitu. Přirozená imunita je v podstatě ta, kterou máme danou do vínku, za její špatné fungování jsou většinou zodpovědné geny. Adaptivní imunita souvisí s vypracováním protilátek, s virem tedy bojuje až v další fázi a je možné její fungování posílit, ale i oslabit.
Bojovníci v obranných liniích
Imunitní systém bojuje s nemocemi ve třech liniích. Jako první se s bakteriemi či virem setkává kůže a sliznice. Na těchto místech máme své bojovníky, proto například nadměrné mytí rukou naši imunitu oslabuje (opět všeho s mírou). Druhá linie bojuje už na vnitřní úrovni. S bakteriemi zde zápasí leukocyty neboli bíle krvinky. Třetí linie jde ruku v ruce s druhou a vytváří protilátky.
Jak tedy správně posílit obranyschopnost?
Když už lehce víte, jak imunitní systém funguje, snáze zjistíte, kde pokulhává, a pak ho můžete i lépe podpořit. Třeba pohybem, otužováním, lepším životním stylem, pitím čajů na tvorbu protilátek, anebo můžete vyzkoušet enzymoterapeutický lék Wobenzym. I když jsou v případě tohoto léku lidé rozděleni do dvou táborů, a tak jeden neví, čemu věřit, jedna věc Wobenzymu upřít nelze, a to je jeho složení. V podstatě je složen z enzymů. A jak je známo, enzymy se zasluhují o rychlejší biochemické reakce v těle, podílejí se na všech procesech v našem organismu. Proto podporují naše trávení a urychlují jakoukoli regeneraci.