Jak vybrat LED svítidla, aby u vás světlo vykouzlilo útulnou atmosféru?
Světlo dokáže být kouzelníkem a v domácnosti to platí dvojnásob, jak jste si už mohli přečíst v článku věnovaném právě kouzlu svítidel v domě. Dneska vám řekneme, jaká doporučení dávají odborníci při výběru LED svítidel do domácnosti.
Proč LED? Protože je jejich provoz extrémně levný, ale především také proto, že LED svítidla mají nejvíce využitelných podob a forem. Kromě různých designových provedení zahrnují také smart funkce, do kterých spadá například dálkové ovládání, změna barvy světla, nastavení intenzity a doby svícení a dokonce i plná vodotěsnost, abyste si mohli posvítit třeba večer v bazénu.
Velký výběr s sebou nese i velké rozhodování
Jenže kvůli širokým možnostem výběru LED svítidel se pak nákup může dost zkomplikovat. A když neznáme pravidla, kterými se řídit, můžeme si domů přinést něco, co nemáme šanci využít. Tím se zničí celé kouzlo LED osvětlení a nákup vyústí v jedno velké zklamání. V kamenných prodejnách nám sice mohou prodávající poradit, ale někdy jsou v obchodech tak zajímavé slevy na zboží z oblasti svítidel, že jsou prodejny plné zákazníků a prodávající nemá možnost se každému plně věnovat.
Co hraje roli při výběru LED svítidla?
V podstatě to, kam ho dáme a co od něj vlastně chceme. Vždycky je třeba vzít v úvahu typ místnosti, do které je svítidlo určeno, a potom také druh činnosti, kterou chceme při světle vykonávat. Dále se musíme řídit tím, do jakých barev jsou sladěné stěny, nábytek i podlahy, kolik je v místnosti oken, jak jsou velká a jakou barvu mají okolní žaluzie, rolety nebo závěsy. Kromě těchto základních informací, bychom měli zvážit, zda nás bude zajímat i odolnost proti vodě nebo vlhku.
A co od svítidla vlastně chceme? Tady se musíme umět rozhodnout o barvě světla, jeho intenzitě a intervalu svícení, programovatelnosti nebo možnosti měnit barvu. V úvahu musíme brát také stupeň odolnosti proti působení prachu, vlhka a vody. Takže si ujasníme, jaká je naše představa o tom, jak bude světlo svítit a jakým podmínkám by mělo být schopné odolat.
LED svítidla podle činností
LED svítidlo umí osvítit celou místnost, když jde o stropní nebo nástěnnou záležitost. Ale dokáže svítit také jen bodově nebo v omezené části místnosti. Toho využijte hlavně ve větších místnostech, kde si přejete vytvořit různé zóny. Například v obývacím pokoji si můžete udělat zónu relaxační, čtecí koutek nebo dokonce pracovní část a k tomu oblast běžného rodinného provozu nebo zónu určenou ke cvičení – jak intenzivnějšímu, tak i k relaxačnímu.
Jak na to? Čím více relaxace, tím teplejší tón světla zvolte, volte ty nejžlutější barvy (uvedeno v kelvinech) s co nejmenším výkonem (uvedeno ve wattech). Některá svítidla mají žárovky (LEDky) zabudované na pevno, jiná jsou s vyměnitelnými žárovkami. Pro výběr svítidla použijte stejné pravidlo, jaké platí u LED žárovek – čím méně kelvinů (K), tím teplejší tón světla a čím méně wattů (W), tím nižší bude intenzita světla.
Rozdělení barevnosti světla je přibližně následující:
- teplé tóny světla pro relaxaci: 1 000 – 2 500 K
- středně teplé tóny pro běžný režim (denní světlo): 3 000 – 5 500 K
- intenzivní bílá pro pracovní režim: 6 000 – 7 500 K
- namodralý tón vhodný jen pro práci (nikdy před spaním): 8 000 – 10 000 K
Takže k posteli na čtení před spaním zvolte málo Kelvinů a také málo Wattů. Naopak do pracovny, když budete chtít pracovat po večerech nebo v ní máte tmu i přes den, sáhněte po hodně kelvinech a více wattech. Výsledkem bude intenzivní a čistě bílé světlo podněcující k činnosti.
Výkonnost ve Wattech je odstupňována cirka takto:
- noční bludička (bezpečnostní osvícení chodby): 1 – 2 W
- lampička pro čtení: 3 – 5 W
- svítidla k vytvoření zón, včetně koupelnových: 6 – 10 W
- nástěnná svítidla: 10 – 15 W
- intenzivní osvětlení na strop nebo stěny: 20 – 30 W
LED svítidla podle místností
Podobné zóny, jaké jsme již naznačili, dokážete díky LED svítidlům vytvořit v dětském pokoji nebo v ložnici či v pracovně. LED svítidlo umí dokonale oddělit jednotlivé zóny třeba i v koupelně a posvítit dostatečně intenzivně tam, kam potřebujete, a vždy s minimální spotřebou energie.
I místnosti mají svá pravidla v osvícení
Například do chodby, předsíně, sklepa a na toaletu stačí dát méně intenzivní světlo s nižším výkonem. Do dlouhé chodby umístěte více bodových světel, která mohou být například vybavena čidlem, abyste nemuseli myslet na zhasínání, když máte plné ruce nákupu.
Na schodiště se vyplatí umístit LED pásky se střední intenzitou i barvou světla. Ty krásně osvítí celou délku schodů a zajistí bezpečnost všech členů domácnosti, kteří se po schodišti budou pohybovat po setmění. LED pásek ale velmi oceníte i nad kuchyňskou linkou. Zde sáhněte po více kelvinech i vyšším výkonu. Na krájení přece jen potřebujeme vidět lépe než na chůzi po chodbě.
Svítidla kombinujte, výsledný efekt bude krásný a hlavně praktický
V ložnici stačí teplejší tón světla s nižším výkonem, ale to jen v případě, že osvětlení nechcete na činnosti, které vyžadují velkou dávku soustředění. Pokud však máte v ložnici i pracovnu, vybavte tuto místnost vícero svítidly. K posteli teplé a jemné osvětlení, do pracovního koutu nebo na stěnu zase světlo chladné a intenzivní.
Podobná kombinace je nutná i v dětském pokoji nebo v pokoji obývacím, dále v místnostech pro hosty nebo v koupelnách. I v kuchyni oceníte, když budete moci kombinovat intenzivní světlo na práci a relaxační osvětlení pro ranní chvilky u kávy nebo ty večerní u sklenky vychlazeného vína.
Vlhko, prach nebo déšť?
Do prostor, kde je hodně vlhko, nebo kde může na svítidlo stříkat voda, pršet nebo do něj navát písek a jiné nečistoty, je potřeba sáhnout po zvýšené odolnosti (neboli krytí). Ta se značí symbolem IP a dvěma číslicemi. První číslice značí odolnost proti tuhým částicím, tedy prachu, písku, hlíně a podobně. Druhé číslo je odolnost proti vniknutí vody nebo vlhkosti do svítidla. Čím vyšší čísla, tím vyšší odolnost (krytí).
Stupně odolnosti využijte následovně:
- do koupelny, kde je hodně vlhko, ale voda na svítidlo nedostříkne, stačí krytí IP44
- pro venkovní svítidla, na která může i pršet, vyberte krytí IP65
- jestliže mí svítidlo vyloženě plavat na hladině vody v bazénu, bude muset mít IP68.
- do běžného interiéru stačí IP22
Je libo speciální efekty?
Speciálními LED svítidly, se kterými můžete opravdu čarovat, jsou modely ovládané přes Bluetooth nebo Wi-Fi. Pokyny jim zvládne odeslat váš mobil, tablet i počítač. Taková svítidla zvládají různé sekvence svítivosti a barev, mívají přednastavené programy nebo způsoby svícení – například imitaci plamenů svíček.
Taková LED svítidla s vámi mohou „žít“ v domácnosti a pokaždé vám pomohou navodit zcela jinou atmosféru a posloužit různým účelům. Díky postupnému stmívání například pomohou usnout dětem, které se naprosté tmy bojí. Chytré LED svítidlo se bude postupně stmívat, až po nějaké době zhasne úplně.
Nejvymakanější systémy pracují na slovní povely, které do konkrétního elektronického příkazu přeloží buď přímo krabička, kterou dostanete ke svítidlu, nebo váš mobil či tablet. K ovládání využijete též chytré hodinky. Ovšem můžete jít i cestou dálkového ovládání přes univerzální malá tlačítka, která lze připevnit k oblečení. Ta jsou vynikající hlavně pro seniory.