Mezinárodní přeprava balíků – jak to funguje? Prozradíme vše, co potřebujete vědět
Máte příbuzné, známé, kamarády či první zákazníky v zahraničí? Potřebujete jim poslat zásilku a mezinárodní přeprava balíků je pro vás dosud neprobádaným územím? Po přečtení tohoto článku snad budete mít ve věci o něco větší jasno a troufnete si na svou první zásilku.
Mezinárodní přeprava balíků bude přirozeně nejsnazší v rámci EU
Pokud se váš adresát nachází v některé ze zemí EU, budete to mít o mnoho snadnější. V rámci společného trhu můžete zasílat zásilky, včetně těch obchodních, bez nutnosti celního projednání – docela jako obyčejnou poštu. (Výjimkou jsou některá zámořská území členských států). Jak to bude se statutem Velké Británie s ohledem na brexit, není dosud jasné. Některé možnosti najdete nastíněny zde.
K zásilce posílané v rámci EU není třeba ani přikládat fakturu či další doprovodné dokumenty. V závislosti na zvoleném dopravci dbejte na dodržení správných rozměrů a váhy vašeho balíku. Samozřejmě přemýšlejte také nad tím, co posíláte – zbraně, živá zvířata, tabákové produkty a řada dalších senzitivních artiklů podléhá speciálním pravidlům a běžnou poštou či zásilkovou službou se neposílají.
Mimo EU to bude něco stát…
Konkrétně clo a daň – výše obojího se bude odvíjet podle hodnoty toho, co posíláte, i ceny dopravy. Možná vás uklidní, že to bude sice něco stát, ale nikoliv vás – clo i daň platí ten, kdo balík přijímá. Samozřejmě, pokud jste příjemcem vy, budete muset platit – ačkoli například některé čínské e-shopy se tento princip snaží ošidit – třeba vydáváním zásilky za dárek.
Některé země zprošťují adresáty zásilek do určité hodnoty nutnosti platit daň i clo.
Při zásilce do USA, kam míří po zemích EU většina českých zásilek, je výše cla cca 3% + manipulační poplatek 5 dolarů. Pokud posíláte zásilku v hodnotě do 200 dolarů, můžete být platby cla zproštěni.
Pokud chcete něco poslat do Číny, bude zásilka do výše 500 jüanů (něco přes 1630 Kč) zproštěna cla. Zvláštní režim platí na území Hongkongu či Macaa – zde je to pouze 400 jüanů (cca 1300 Kč). Jinak je výše cla 17%, v případě tiskovin pak 13%.
Jaké další náležitosti budou při zasílání třeba?
Pokud zasíláte mimo EU, budete potřebovat také číslo EORI, které slouží jako váš identifikátor pro celní úřady. Číslo EORI jednoduše získáte předložením patřičného formuláře na místním celním úřadě – jeho přidělení je zdarma.
Kromě toho bude při posílání zásilky do zemí mimo EU zapotřebí přiložit takzvanou komerční fakturu, na jejímž základě se vypočte výše případného cla. Tato komerční faktura by měla obsahovat:
- Vaše jméno a adresu, jakož i jméno a adresu toho, komu zásilku posíláte.
- Podrobný popis obsahu zásilky, který by měl obsahovat kód HTS (harmonizovaný celní sazebník), země původu jednotlivých položek uvnitř, jejich hodnoty, detailní charakteristiky a důvodu jejich dovozu.
- Celkovou hmotnost zásilky
- Incoterm
- Datum a váš podpis
Některé země požadují ještě dodatečné dokumenty, například Osvědčení o původu, licenci vládní agentury či další náležitosti. Vždy je třeba se předem informovat, případně se poradit s vaším zvoleným dopravcem, který vám bezpochyby buď pomůže vše vyřídit, nebo to vyřídí rovnou sám.
To nás přivádí zároveň k otázce výběru dopravce – v tomto ohledu nelze zvolit jednoznačného favorita. Řídit se můžete cenou, nabídkou doplňkových služeb, které jsou v dodávce zahrnuty, mírou zákaznické podpory… V současnosti je nabídka opravdu bohatá a neměl by tak být problém si vybrat.
Snad máte nyní o trochu větší přehled o tom, jak to při zasílání balíků do zahraničí chodí. Pokud hodláte něco posílat, jako vždy nezapomínejte na důkladné a bezpečné zabalení – ať váš balík dorazí v pořádku!
Máte zkušenosti se zasíláním balíku za hranice? Kam jste balík posílali a co jste pro to museli udělat? Museli jste platit clo? V jaké výši? Podělte se o své zkušenosti s ostatními – zanechte nám komentář!