Život s kontaktními čočkami je krásný
Zachovávají celé zorné pole a poskytují obrovské praktické výhody. Kdo si někdy holil ve sprše nohy bez brýlí, ten ví, o čem je řeč. A ten, kdo si je holil s brýlemi, to ví také.
Zapomeňte na internet (alespoň napoprvé)
Kontaktní čočky dnes může nosit téměř každý bez omezení věku a typu oční vady – dokonce i děti. Před pořízením prvních čoček je však nutné se nechat vyšetřit u očního lékaře či optometristy. Jedinou skutečnou podmínkou je zdravá rohovka a snášenlivost čoček, to ale u většiny lidí nebývá problém. Možná si myslíte, že když znáte svůj recept na brýle, tak si podle něj bez potíží na internetu objednáte kontaktní čočky. To je však omyl. Na brýlovém předpisu například nenajdete důležité číslo – zakřivení čočky, které odpovídá vašemu tvaru oka. Je důležité je znát, aby vám kontaktní čočky dobře seděly.
Optometristka Jana Balíková z profesionálního servisu společnosti Ciba Vision upozorňuje na další „drobnost“, kterou si laik vůbec nemusí uvědomit: „Od určitého počtu dioptrií začne záležet na tom, že kontaktní čočka sedí přímo na oku, zatímco brýlová čočka je dál před okem.“ V čočkách byste pak viděli hůře než v brýlích, a to je škoda. Další nástrahou je to, že každá firma má trochu jiný design čoček. Takže čočka s úplně stejnými „čísly“, ale od jiné firmy, vám nemusí sedět na oku tak pohodlně a dobře, jak jste zvyklí.
Předem se rozhodněte
Současná nabídka kontaktních čoček je obrovská. Rozmyslete si předem, jak hodláte čočky používat. „Když se chystáte jít v čočkách jednou za rok na ples, tak na jejich parametry nejsou samozřejmě tak vysoké nároky, jako když je nosíte denně,“vysvětluje Jana Balíková.
Pokud chcete nosit čočky příležitostně, pak jsou pro vás ideální jednodenní. Návštěva bazénu či fitka je v takových čočkách úplně jiná než v brýlích. Nemusíte brýle opatrovat v ručníku jako oko v hlavě, uvidíte na hodiny v dálce, kamarádka vám neodplave z dohledu a s nikým se nesrazíte. Při hodně potivých sportech uvidíte na trenéra i na displeje, ale přitom nebudete muset po úplně mokrém nose znovu a znovu posunovat zamlžené brýle zpět na jejich místo.
Rovnocenná náhrada
Nic vám nebrání, jestli chcete čočkami úplně nahradit brýle. „Důležité je odborníkovi říct, že budete kontaktní čočku nosit celé dny od rána do noci – v tom případě by měla být čočka co nejpropustnější pro kyslík,“ upozorňuje odbornice. Existují i čočky, ve kterých můžete být celý měsíc, přespávat v nich, a prostě na ně na třicet dní „zapomenout“. Tyto čočky (Air optix NIGHT&DAY Aqua) propouštějí až sedmkrát více kyslíku než běžné hydrogelové čočky – bělmo nerudne a oko nevysychá. O jejich kvalitě a zdravotní nezávadnosti svědčí i to, že se tyto používají jako terapeutická bandáž po chirurgických zákrocích nebo při některých onemocněních pro zmírnění bolestí nebo urychlení hojení.
Bezpečnost a hygiena
Aby však kontaktní čočky sloužily co nejlépe, musíte dodržovat pravidla. Většina komplikací při nošení kontaktních čoček je způsobena nesprávným používáním a nedostatečnou péčí. Nikdy nespěte v čočkách, které nejsou určeny k přespávání, a nikdy nenoste čočky, když máte v oku jakýkoliv zánět. Na kontaktních čočkách Během používání se na kontaktních vytvářejí bílkovinné usazeniny, na kterých mohou žít všelijaké bakterie – stačí k tomu i mikroskopická vrstvička. Proto čočky dezinfikujte po každém vyjmutí z oka. Používejte vždy pouze roztoky určené pro ošetřování právě vašeho typu kontaktních čoček – jinak si můžete poškodit oči nebo čočky. Pokud se rozhodnete pro měsíční čočky, můžete si s nimi mýt hlavu i obličej, vždy ale zavírejte oči, aby se vám do nich nedostala voda či šampón. Jestliže se tak stane, případně pocítíte jakékoliv nepohodlí, čočky vyjměte a vydezinfikujte.
Optometrista není optik
Optometrista je vysokoškolsky vzdělaný odborník, který umí oko vyšetřit podobně jako oční lékař, jen neléčí a nepředepisuje léky. Pozná však, když je s okem něco v nepořádku, a k lékaři vás nasměruje. Co se týče předpisů na brýle a kontaktní čočky a problémy spojené s jejich nošením, je zcela kompetentní.
Náš tip
Poskládejte si dobrý zrak
Nosíte běžně kontaktní čočky a zdá se vám, že vidíte hůře na počítač? Nic se neděje, k vyhovujícím čočkám, které máte celý den v oku, si pořiďte brýle, které vadu dorovnají tak, aby se vám na počítači dobře pracovalo. Vypněte počítač, sundejte brýle a jste zase jako ze škatulky.
Peroxidu se nebojte – je to jen kyslík a voda
Roztoky na kontaktní čočky se liší a každému nevyhovuje vše. Nejoblíbenější jsou jednokrokové (all-in-one) přípravky – jeden roztok zajistí všechny funkce: čištění, oplachování, dezinfekci, zvlhčování při aplikaci. Studie však ukazují, že chemické a konzervační látky obsažené v těchto roztocích mohou způsobit přecitlivělost, oční potíže a pocity suchého oka. Tyto potíže často odezní, pokud nositelé začnou používat roztoky na bázi peroxidu vodíku. Ten je sám o sobě konzervační látkou, která se za přítomnosti katalyzátoru rozpadá na kyslík a vodu, a proto není zapotřebí do těchto roztoků přidávat jiné konzervanty.
Jak se líčit a pečovat o obličej s kontaktními čočkami
Vždy začínejte čočkami. Umyjte si pečlivě ruce a nasaďte si je. Čištění obličeje, tonizace, čištění, zubů, mazání denním krémem, líčení – to vše nechte až napotom. Za prvé na sebe krásně uvidíte v zrcadle a za druhé budete mít jistotu, že se vám do oka pod čočku nedostala ani malinká částečka kosmetiky či vody – mohlo by to způsobit zarudnutí podráždění a veliké nepohodlí.
Pokud nosíte dlouhodobé čočky, tak se s nimi žijte „normálně“, ale dávejte pozor, aby se do očí nedostaly žádné kosmetické přípravky.
– Když čočky vyndáváte, tak to udělejte vždy ještě před odlíčením.
– Při výběru kosmetiky je vždy zapotřebí myslet na to, že usazeniny z líčidel mohou čočku poškodit, zvláště u vodostálé (mastné) kosmetiky. S ní je proto obzvláště zapotřebí dodržovat správné pořadí: nasazení čoček – nalíčení – vyndání čoček – odlíčení.
– Částečky aerosolu se na čočkách snadno usadí a mohou je znečistit a zničit. Když používáte lak na vlasy či jinou kosmetiku ve spreji, nejdříve zavřete oči, pak stříkejte, chvíli počkejte, až se aerosol usadí, a teprve pak oči otevřete. Jestliže jste v místnosti, kde používá lak někdo jiný, raději odejděte.
– Pozor si dávejte na třpytky a prodlužovací řasenky – obsahují drobné části, které by mohly teoreticky podráždit oko s čočkou. Proto dodržujte pravidla líčení a odličování a pracujte s nimi precizně.