Cestou Talinn – Helsinky
Řada lidí volí za své prázdninové destinace sever, obzvláště pohádkovou zemi Finsko, neboli také zemi tisíců jezer. Není divu, hlavní město Helsinky ukrývá ty nejvýznamnější památky, jako je třeba je třeba Náměstí Senátorů, které nám svou architekturou připomíná ruskou nadvládu. Náměstí dominuje katedrála Tuomiokirkko, jejíž zvláštností jsou korintské sloupy, které determinují neoklasicistický styl.
Druhý nejslavnější kostel je Temppeliaukio. Jedná se o kostel vytesaný ve skále, na místě, kdestavba původního kostela byla přerušena zimní válkou. Tuto událost připomíná pamětní deska. Vlastní chrámová místnost je vytesána v žulové skále, která byla vyhloubena pomocí náloží. Do netradičních památek patří také kovový monument Sibelius Monumenti, vyroben na počest finského skladatele. Jedná se o kovový monument, tvořená svařenými trubky, připomínající varhany.
Helsinky mají tu nevýhodu, že do nich nelétá žádná nízkonákladová letecká společnost, cesta se tedy může řádně prodražit. Proto řada lidí volí přepravu trajektem z nedalekého Talinnu. Trajektem můžete přepravit i vlastní auto, což potěší milovníky přírody, kteří chtějí nakouknout do severního Laponska a nemusí složitě a draze využívat místní dálkovou dopravu. Ceny za přepravu trajektem nejsou vůbec astronomické, navíc řada společností chtějí cestující přilákat výhodnými balíčky. I tak doporučujeme si cestu zarezervovat předem, ceny během léta a víkendů se může vyšplhat až na několikanásobek.
Navíc kromě Finska uvidíte i hlavní město ekonomicky nejstabilnější pobaltské země. Toto hanzovní město má co nabídnout. Historická část města se nazývá Vanalinn a patří do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Dvě třetiny domů pochází z 13. až 17. století a město je zároveň obehnáno do dnes funkčními hradbami. Jednou z nejslavnějších věží, kterou můžete navštívit se je Tlustá Markéta. V centru města se nachází i mnoho sakrálních staveb. Například gotický kostel Sv. Mikuláše, kostel Svatého Ducha nebo kostel Sv. Olafa. Další zajímavostí je i nejdéle fungující lékárna v Evropě – Radniční lékárna, která své služby začala nabízet již roku 1415. Kromě centra města byst za návštěvu stojí i čtvrť Kadriorg, ve které se nachází bývalé letní sídlo ruského cara, v dnešní době muzeum umění a prezidentský palác, který je obklopen volně přístupnými historickými zahradami. Cestou směrem k moři se dostanete k pomníku 177 ruských námořníků, kteří v zálivu utonuli v roce 1893 spolu se svou válečnou lodí Rusalka.
Pokud se rozhodnete zkombinovat návštěvu obou měst, nezapomeňte si včas zarezervovat cestu trajektem. Srovnat ceny plaveb od různých společností můžete například zde.