Jak rozeznat suchou pokožku od dehydrované a správně o ni pečovat?
Kůže je největším orgánem lidského těla, a proto si zaslouží adekvátní péči. Co si však počít v případě, když se potýkáme s pnutím, ztrátou pružnosti či mravenčením? Tyto a některé další nepříjemné projevy suché až velmi suché pokožky pociťujeme v oblastech obličeje a těla a nabývají na intenzitě především po koupeli. Upozorňují, že se pokožce nedostává dostatek výživy a přestává plnit funkci bariéry. Zažíváte podobná muka a hledáte způsob, jak se problémů zbavit a opět se cítit dobře? Nejdříve si udělejte jasno v rozdílu mezi suchou a dehydrovanou pokožkou.
Vaše pokožka je suchá, když…
Život se suchou pokožkou není jednoduchý. Majitelé tohoto typu kůže musí čelit značnému nepohodlí – jejich pleť se napíná, působí drsně, svědí a někdy i bolestivě pálí. Zda se skutečně jedná o projevy xerózy (lékařský termín pro suchou pleť) stanoví odborník dle souboru kritérií. K charakteristickým znakům patří deskvamace (odlupování formou šupinek a větších cárů), praskliny a u některých jedinců i záněty a celková ztráta pružnosti.
Suchá kůže se navíc vyznačuje většími nerovnostmi na jejím povrchu a představuje ideální prostředí pro rozvoj ekzému. U dětí se suché skvrny hojně vyskytují na obličeji a ramenou.
Čím se suchá pokožka liší od dehydrované?
Jak zaznělo výše, suchá pokožka je jedním z typů pleti. Jedná se o trvalý stav, ke kterému dochází následkem poškození kožní bariéry. Kvůli nedostatku vody a lipidů působí jemněji, staženěji a zarudle.
Dehydratace je stav přechodný a může potkat majitele jakéhokoliv typu pokožky. Vyznačuje se zdrsněním, šupinatěním a nepříjemnými pocity. Příznaky při správné léčbě ustupují a nakonec zcela vymizí.
Proč se pokožka vysušuje?
Zdravou pokožku chrání před vnějšími vlivy tzv. hydrolipidický film z vody a lipidů. Vodotěsná bariéra zabraňuje ztrátě vody a funguje jako ochrana kůže. Nejčastější příčinou suché kůže je genetická dysfunkce. Chronický stav však může nastat i následkem nemoci (např. cukrovky, podvýživy, onemocnění štítné žlázy…), léčby a některými vnějšími faktory.
Kromě jedinců, kteří se se suchou pokožkou narodí, se s ní častěji potýkají děti a starší lidé. V pokročilém věku se svrchní vrstva kůže přirozeně ztenčuje a žlázy přestávají fungovat jako za mlada.
5 základních pravidel, která by měl dodržovat každá majitel suché pokožky
Pokud vám lékař potvrdí, že vaše tušení bylo správné a skutečně máte suchou pokožku, dodržujte následující pravidla:
- Dodávejte tělu dostatek tekutin.
- Používejte hygienické a kosmetické výrobky s šetrným složením. Ideální je speciální kosmetika na suchou pokožku.
- Snažte se vyhýbat dlouhodobého pobytu v přehřátém a suchém prostředí.
- Po ranním a večerním mytí aplikujte přípravek s hydratačními a zvláčňujícími účinky.
- Obličej si myjte jednou až dvakrát denně čistícím přípravkem bez složek, které by mohly narušit kožní bariéru.