Jak založit živý plot?
Líbí se vám živý plot? Vypadá velmi vkusně, ale také je s ním více práce než s jakýmkoliv jiným plotem. Přesto si ho chcete založit? Směle do toho.
Založte si živý plot
Živé ploty představují okrasný prvek, který se používá k ohraničení pozemku, ale také k oddělení jeho jednotlivých částí. Živý plot vytváří mikroklima, které může příznivě působit na tepelný a světelný režim.
Rostliny živých plotů je vhodné vysazovat od jara do podzimu. Důležité je předtím zpracovat půdu a obohatit ji kompostem či zahradnickým substrátem.
Vzdálenost výsadby je dána typem živého plotu. Každá rostlina má určité prostorové nároky, o kterých je nutné se předem informovat.
V předjaří po výsadbě živého plotu přichází na řadu řez. Hloubka řezu je rovněž dána konkrétní rostlinou. K dalšímu řezu dochází v létě. I nadále však musíte o svůj živý plot pečovat. V opačném případě by se rostliny rozrostly a zabraly by více místa, než je jim určeno. Zpravidla se stříhají dvakrát do roka.
Rostliny vhodné na živý plot
Rostliny na živý plot volíme podle účelu, který má živý plot plnit. Kromě funkce ohraničení pozemku často od něj vyžadujeme také ochrannou funkci, pocit soukromí, tlumení hluku z ulic, zachytávání prachu atd.
Na výstavbu živého plotu můžeme používat jehličnany i listnáče. Z jehličnanů je to především cypřišek, tis a velmi oblíbené jsou túje. Představují odolnou dřevinu proti mrazu. Potřebují vlhkou půdu bohatou na živiny a vysazují se na slunné až polostinné místo.
Dáte raději přednost listnáčům? Nenáročný na péči je ptačí zob obecný. Velmi dobře snáší řez a rychle dorůstá. Ptačí zob má různé odrůdy. Oblíbená je také bobkovišeň lékařská, která upřednostňuje polostinné až stinné místo. Z dalších rostlin si ještě jmenujme buk lesní a habr obecný.
Plot jsme umístili a vybrali, taký aby zakrytá samonosná jímka.