Stříbrné mince ČNB
Stříbrné mince jsou oblíbené, protože jsou levné. Jendu pořídíte i do 500 Kč, cena roste s velikosti mince.
Minci můžete koupit a věnovat jako dárek, můžete je sbírat, ale především se můžete těšit z její krásy. Každá mince je jiná, naprosto originální.
Víte ale, že mince v Čechách nevydává mincovna (to je navíc běžná soukromá společnost), ale přímo Česká národní banka? Matoucí je fakt, že ČNB sama veřejnosti mince neprodává. Kdo si chce pořídit pamětní mince ČNB, musí se obrátit na některý specializovaný obchod s numismatikou.
Největší z nich najdete pochopitelně v Praze, v druhém patře budovy Obecního domu na náměstí republiky. Do klidné, diskrétní prodejny vás vyveze krásný dobový výtah. Vstup je služební vrátnicí z ulice u Prašné brány.
Každá mince ČNB přibližuje jiné téma. Mince Založení Národního muzea je věnována instituci, která uchovává historický odkaz našeho národa.
Nemusíte ji hned kupovat. Prohlédnout si ji můžete na stránkách zlate-mince.cz
Na lícní straně dvousetkoruny jsou ztvárněny dvě pomyslné vitríny, které obsahují vybrané exponáty Národního muzea. V horní vitríně jsou znázorněny kostra plejtváka myšoka, zkamenělina trilobita a kamenná plastika hlavy Kelta ze Mšeckých Žehrovic. Ve spodní vitríně se nacházejí vakovlk, ještěr velescink kapverdský a denár Boleslava II. Mezi vitrínami je název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“. Mincovní pole při horním, levém a pravém okraji je vyplněno názvy objektů, které jsou ve správě Národního muzea.
Na rubové straně dvousetkoruny je v horní části mincovního pole vyobrazena Historická budova Národního muzea a v dolní části Nová budova Národního muzea. Při horním okraji mince je letopočet „1818“ a při spodním okraji mince letopočet „2018“. Text „NÁRODNÍ MUZEUM“ se nachází uprostřed mincovního pole mezi budovami. Nalevo od tohoto textu je vyobrazen český lev.
Národní muzeum je největší muzeum v České republice. Založil je v roce 1818 hrabě Kašpar Maria Sternberg , pod názvem Vlastenecké muzeum v Čechách. S muzeem jsou nerozlučně spjaty dějiny české numismatiky. V jeho sbírkách najdete i slavný „Masarykův“ dukát – první zlatou minci vyraženou v Československu, s pořadovým číslem 1 !