Trajektem do Švédska
Do Švédska je možné dostat se trajektem z několika zemí (Německa, Dánska, Polska, Lotyšska…). Při volbě trasy proto záleží na tom, který přístav je pro vás nejdostupnější a kam se ve Švédsku potřebujete dostat.
Švédsko je jedním ze severských států na Skandinávském poloostrově v severní Evropě. Švédsko hraničí na západě s Norskem, na východě s Finskem a na jihu je spojeno s Dánskem unikátním mostem-tunelem přes průliv Öresund. Švédsko je konstituční monarchií s parlamentní demokracií a vysoce rozvinutou ekonomikou. Velkou část země pokrývají lesy, v západní části se rozkládá masiv Skandinávských hor. Celých 7% rozlohy země pokrývají jezera, z nichž největší je Vanern (5500 kilometrů čtverečních) a nejhlubší Vattern (119m). Hustota obyvatelstva je nízká, většina je koncentrována v městských oblastech. Mezi nejdůležitější přírodní zdroje Švédska se řadí voda, dřevo a železná ruda. Švédsko je považováno za ekologicky šetrnou, moderní a liberální zemi. Životní úroveň obyvatelstva patří k nejvyšším na světě. Stát svým občanům navíc zajišťuje nezvykle velkorysé sociální jistoty. Švédský sociální systém je považován za nejštědřejší na světě. Téměř veškerá péče je bezplatná. Navíc se země může pochlubit velmi kvalitním zdravotnickým systémem. Hlavní a zároveň největší město Stockholm se rozkládá na celkem čtrnácti ostrůvcích mezi jezerem Mälaren a Baltským mořem. Právě pro tyto své vlastnosti se metropoli často přezdívá Benátky severu.
Uppsala je také poměrně známým městem ve Švédsku, hlavní město kraje, komuny a historické provincie stejného jména. Leží asi 70 km severně od hlavního města Stockholmu. Městem protéká malá řeka Fyrisån, která se na jih od města vlévá do jezera Mälaren. Od roku 1258 bylo sídlem arcibiskupa a v roce 1477 zde byla založena první univerzita ve Skandinávii a také se zde konala zasedání parlamentu a probíhaly zde korunovační obřady. Největší slávu univerzitě a městu potažmo zajistily jména vědců Carl von Linné a Anders Celsius. Stará městská část Gamla Uppsala je pozůstatkem původního vikingského osídlení. Z této doby se zde zachovaly pozůstatky pohanského obětního chrámu, který býval údajně obrovský a celý ze zlata. Jistě vás zaujmou také rozmístěné mohyly, pocházející z období 6. – 12. století. Tvoří největší švédské pohřebiště a prý ukrývají i ostatky vikingských králů.
Švédsko proslavil i nábytkářský řetězec IKEA,Vikingové a v poslední době i severské detektivky.