Hledáte pronájem v Plzni? Za nejoblíbenější dispozici 2+kk zde dáte běžně i více než 11 tisíc měsíčně
Chcete si najít pronájem v Plzni a nevíte, na co se zhruba připravit? Co vás zřejmě nepřekvapí je fakt, že západočeská metropole patří stejně jako i řada našich dalších měst podobné velikosti k těm dražším. Na nejžádanější dispozici, kterou je 2+kk či 2+1 si proto ve většině zdejších lokalit musíte připravit nějakých 11 nebo 12 tisícovek měsíčně. Nicméně nabídka těchto nemovitostí je nyní poměrně slušná, takže si určitě vyberete. Možná by vás tedy mohlo zajímat, jak majitele bytu přesvědčit, aby podepsal smlouvu právě s vámi. A třeba využijete i informace o tom, jak je to s případným zřízením trvalého bydliště v takovém pronájmu. Tak se na to pojďme podívat.
Pronájem bytu můžete sehnat poměrně snadno
Jak jsme se zmínili hned v úvodu, nabídka nemovitostí určených k pronajmutí je v Plzni momentálně celkem solidní a je tedy z čeho vybírat. Jelikož zde ale určitě nenarazíte na podobně zvýhodněné bydlení, jaké mohou získat někteří zaměstnanci ministerstev v Praze, zůstává otázkou, zda pro vás bude přijatelná zdejší tržní úroveň činží. Za metr čtvereční tady totiž zpravidla zaplatíte už lehce přes 200 korun, což znamená, že vás většina bytů o podlahové ploše okolo 50 m2, které jsou nejvíce „v kurzu“, vyjde nejčastěji na 10 až 12 tisíc měsíčně. Pokud je to pro vás únosné, nemělo by vám hledání něčeho vhodného zabrat více než týden či dva.
Průměrné nájemné v některých krajských městech (2.Q/2019)
MĚSTO | ČINŽE ZA m2 |
PRAHA | 347 Kč |
BRNO | 238 Kč |
ZLÍN | 219 Kč |
PLZEŇ | 203 Kč |
H. KRÁLOVÉ | 199 Kč |
Zkuste to třeba na Slovanech
Plzeň se se svými cca 170 tisíci obyvateli pochopitelně skládá hned z několika obvodů či městských čtvrtí. Pokud jde o bydlení, zdá se, že k těm zdaleka nejvyhledávanějším patří alespoň v posledních letech lokalita na Borech a především pak čtvrť na Slovanech. Slovany jsou k běžnému životu i díky své občanské vybavenosti obzvláště dobře uzpůsobeny a další vznikající projekty veřejného charakteru, jako třeba nová sportoviště či bazén, atraktivitu této čtvrti nadále zvyšují. Poptávka po bytech a to jak po jejich koupi, tak i po pronájmu, je zde tedy skutečně značná. Budete-li mít to štěstí a nějakou slušnou nemovitost zde seženete, neváhejte a rychle podepište smlouvu.
Křimice, Černice i Újezd
Slovany a Bory nejsou samozřejmě jedinými lokalitami, kde můžete nějaký pronájem nalézt. Plzeň krom starší zástavby disponuje i celou řadou míst, kde nemovitosti určené k bydlení vyrostly teprve poměrně nedávno. Například v Křimicích bylo jen v letech 2016 – 2018 postaveno více než 100 nových bytů a to konkrétně v lokalitě Na Horničce. V Újezdě vznikly mimo jiné dva bytové domy a cca dvě desítky domů rodinných a v Černicích to pak byly hned tři bytové domy. Všude tam, kde se podobným způsobem stavělo, je takřka vždy možné nějaký pronájem najít. Poměrně značné procento novostaveb si totiž dnes lidé pořizují nikoliv pro vlastní potřebu, ale jako investici.
3 věci, které majitele obvykle přesvědčí
Ve chvíli, kdy na nějakou zajímavou nemovitost narazíte, budete nejspíš muset jejího vlastníka přesvědčit, aby ji poskytl do užívání právě vám. Při dnešní vysoké poptávce, která přiměla už i řadu obcí ke zpřísnění kritérií pro přidělování městských bytů, není totiž zpravidla o počet zájemců nouze a jen málokdy se stane, že byste byli pro majitele jedinou možnou volbou. Jak si v takové situaci počínat?
1. Solidní vystupování
- To by mělo být naprostou samozřejmostí. Upravený zevnějšek a solidní, umírněný projev jsou něčím, co zpravidla zabere.
2. Vyšší kauce
- Kauce je dnes takřka nevyhnutelná. Vy však, pokud si to můžete jen trochu dovolit, klidně nabídněte o takových 30 – 50 % víc, abyste tím dali najevo, že z vaší strany do budoucna žádné potíže nehrozí. K něčemu takovému jistě nezůstane vlastník bytu „hluchý“.
3. Záruky
- Chtělo by to další záruku, protože vyšší kauce přece jenom nezabrala? Nabídněte reference od vašeho současného zaměstnavatele, který potvrdí vaši solventnost i spolehlivost.
Jak je to s trvalým pobytem?
Chtěli byste si v nově nalezeném pronájmu zřídit trvalé bydliště, ale majitel nemá pro vaše přání žádné pochopení? V takovém případě, se vám může hodit znalost současné platné legislativy. Podle ní si totiž trvalý pobyt v pronájmu můžete zřídit i bez souhlasu vlastníka a úplně vám k tomu postačí, když na úřadě předložíte platnou smlouvu. Je ovšem otázka, zda má smysl jít právě takovýmto způsobem proti vůli majitele. Smlouvy jsou totiž dnes zpravidla uzavírány jen na rok a nikde není psáno, že vám ji za těchto okolností bude vlastník nemovitosti ochoten příště prodloužit.
Obavy vlastníků jsou sice zbytečné, ale…
Majitelé se celkem často obávají, zda snad nájemníkovi zřízením trvalého pobytu nevznikne nárok na trvalé užívání jejich nemovitosti, nebo jestli snad dokonce nebudou povinni hledat mu náhradní střechu nad hlavou ve chvíli, kdy se mu rozhodnou dát výpověď. Obavy jsou to možná pochopitelné, nicméně zcela liché a v případě, že se s něčím podobným setkáte, neváhejte na to upozornit. Třeba vám pak majitel snáze vyjde vstříc.
Máte s pronajímáním bytu nějakou zajímavou zkušenost, která se týká například již zmiňované kauce, výše požadované činže nebo třeba právě trvalého pobytu? Podělte se o ni s námi!