Jak koupit byt?
Vyhlídli jste si nějaký lukrativní byt podle vašich představ? Tak pozor na nebezpečí, které vám koupi bytu můžou zkomplikovat.
Nahlédněte do katastru nemovitostí
O vyhlídnutém bytu se informujte u vlastníka, ale také v katastru nemovitostí. Velice snadno totiž můžete naletět nějakému podvodníkovi. V katastru nemovitostí se přesně dozvíte, kdo byt vlastní, zda není vlastnictví nějak omezeno (předkupní právo, zástavní právo, věcné břemeno atd.), či v jaké lokalitě se byt nachází.
Byt může prodat pouze majitel
Danou nemovitost může prodat pouze její majitel. Majitel je ten, který je uveden ve výpisu z katastru nemovitostí. Majitel nemovitosti může k jejímu prodeji samozřejmě zplnomocnit i někoho jiného (realitní kancelář, příbuzného atd.). V tomto případě si zkontrolujte, jestli je v plné moci napsáno, že dotyčná osoba vám skutečně může nemovitost prodat. Podpis majitele na tomto dokumentu musí být úředně ověřený.
Byt má více majitelů
Komplikace nastává také u bytu, který má více majitelů. Tito majitelé mají přednostní právo na koupi vlastnického podílu od ostatních majitelů – předkupní právo. Všichni majitelé se mohou domluvit, aby se o prodej staral pouze jeden člověk. V tomto případě si také ověřte platnost plné moci. V jiném případě smlouvu musí podepsat všichni spolumajitelé.
Platba předem je riskantní
Platba předem je u koupě bytu velice riskantní. Jedná-li se o nedostavěný byt, tak vaši zálohu už nikdy nemusíte vidět. Projekt může zkrachovat a vám nikdo nic nevrátí. Také za byt neplaťte, když je na něj vyhlášena exekuce. Vlastník nemá v tomto případě právo byt prodat. To se ale v katastru nemovitostí objevuje se zpožděním. Je proto lepší platit až tehdy, když je byt v katastru nemovitosti převeden na vás.
Pozvěte si právníka
Jestli majitel bytu není ničím svázán, tak už stačí podepsat smlouvu, přepsat byt na vás a zaplatit požadovanou částku. Všechno předem konzultujte s právníkem. Když všechno půjde hladce, tak je byt váš.